logo
Οι εντυπώσεις των φοιτητών του Y-Educational Trip 2013!
OTHER / ACADEMIA / Corallia Clusters Initiative / Monday, 03 June 2013 19:19

Αθήνα, 31.05.2013: Ολοκληρώθηκε το 4ο Y-Educational Trip, το οποίο έδωσε την ευκαιρία σε 20 φοιτητές και φοιτήτριες από ελληνικά πανεπιστήμια να επισκεφθούν τα κορυφαία ακαδημαϊκά ιδρύματα Stanford, U.C. Berkeley, MIT και Georgia Tech για μια εβδομάδα, και να εφοδιαστούν με νέες ιδέες και γνώσεις, που θα μπορέσουν να εφαρμόσουν και να αξιοποιήσουν στο δικό τους ακαδημαϊκό περιβάλλον. Tη διοργάνωση του εκπαιδευτικού προγράμματος ανέλαβαν για μια ακόμη χρονιά οι σύλλογοι ελλήνων φοιτητών των πανεπιστημίων Stanford (Hell.A.S), Berkeley (Hestia), MIT (HSA of MIΤ), Georgia Tech (Georgia Tech Hellenic Society), και το Corallia, ενώ το ταξίδι πραγματοποιήθηκε με την ευγενική υποστήριξη, για 2η συνεχή χρονιά, της εταιρείας Sunlight.

edu_trip_13

Οι εντυπώσεις των συμμετεχόντων στο Y-Educational Trip 2013

Οι φοιτητές που επισκέφτηκαν το Stanford

«Το ταξίδι αυτό είναι από τις πιο συναρπαστικές εμπειρίες της ζωής μου. Καθεμία από τις εννέα αυτές μέρες ήταν γεμάτη γνώση, ερεθίσματα κι έμπνευση και όσο περνάει ο καιρός συνειδητοποιώ ακόμη περισσότερο πόσο τυχεροί είμαστε που ζήσαμε αυτή την εμπειρία». Μαίρη Τουρανάκου, Stanford

«Η συμμετοχή μου στο Youth Educational Trip 2013, είναι μια από τις σημαντικότερες εμπειρίες της ζωής μου μέχρι στιγμής, καθώς μου έδωσε μια νέα οπτική σε όλα τα επίπεδα. Πριν αρχίσει το ταξίδι, δεν περίμενα κάτι τόσο συναρπαστικό, ωστόσο από τις πρώτες ώρες στο Stanford κατάλαβα ότι κάτι διαφορετικό γίνεται εκεί, κάτι που δικαιολογεί την φήμη του πανεπιστημίου και της ευρύτερης περιοχής». Θανάσης Βράτιμος, Stanford

«Προσωπικά με την επίσκεψη μου στο Stanford άλλαξα άποψη για πολλά πράγματα σχετικά με την εκπαίδευση στην Ελλάδα και γενικότερα τη σχέση πανεπιστημίου και κοινωνίας καθώς επίσης και την δική μου στάση ως ελληνίδα φοιτήτρια». Στέλλα Μπουναρέλη, Stanford

«Είναι γεγονός ότι μέχρι την τελευταία μέρα πριν το ταξίδι, προσωπικά δεν είχα καταλάβει το μέγεθος της εμπειρίας που επρόκειτο να λάβω. Το κατάλαβα μόνο όταν ο κύριος Μακιός μας είπε : «Να ξέρετε πως αυτό το ταξίδι θα αποτελέσει σημείο ορόσημο στη ζωή σας» . Και πλεόν διαβεβαιώνω ότι είναι γεγονός». Ηλίας Φλώρος, Stanford

«Θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου ως κυνικό και γενικά ως άνθρωπο που δεν ενθουσιάζεται εύκολα, όμως αυτά που είδα στο Stanford και ευρύτερα στη Silicon Valley, μου άλλαξαν κάποια πιστεύω μου ως προς τη γενικότερη αντιμετώπιση της εκπαίδευσης και της επιχειρηματικότητας». Δημήτηρης Σπάθης, Stanford

Οι φοιτητές που επισκέφτηκαν το U.C. Berkeley

«Μέσα σε αυτές τις 8 ημέρες γνώρισα μια διαφορετική νοοτροπία και κουλτούρα η οποία με βοήθησε να αναπροσδιορίσω τις προτεραιότητες μου». Κωνσταντίνα Διαμαντή, U.C. Berkeley

«Το ταξίδι μας στο Berkeley θα το χαρακτήριζα ιδιαίτερα ευεργετικό και αποτελεσματικό διότι μέσα σε τόσες λίγες μέρες καταφέραμε να επισκεφτούμε πολλά μέρη, να οικειοποιηθούμε με πολλές δραστηριότητες και να αντλήσουμε γνώσεις και ιδέες για την δραστηριοποίησή μας στην Ελλάδα και την αναβάθμιση του πανεπιστημίου μας». Κωνσταντίνος Γκόλιας, U.C. Berkeley

«Είχα την τιμή και τη χαρά να επιλεγώ και να συμμετέχω στο Y-Educational Trip 2013 ως μέλος της ομάδας επίσκεψης του U.C.Berkeley. Το πρόγραμμα υπήρξε μια εμπειρία μονάδική και πολύτιμη, ένα ταξίδι που θα συνεχιστεί μέσα από την καθημερινή μου δράση στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο». Φαίδρα-Γεωργία Μονάχου, U.C. Berkeley

«Πιστεύω ότι στη ζωή μας κάνουμε αμέτρητα ταξίδια. Κάποια μας βρίσκουν να τρέχουμε ανάμεσα σε gates να προλάβουμε μία πτήση, κάποια άλλα αποτελούνται μόνο από ήχους και εικόνες που προκαλούν σκέψεις και πυροδοτούν συναισθήματα και προβληματισμούς. Και σε αυτά τις περισσότερες φορές, απλά χρειάζεται να κλείσει κανείς τα μάτια του, χωρίς βαλίτσες, χωρίς διαβατήριο και εισιτήρια». Ιωάννα Σωτηρίου, U.C. Berkeley

«Η συμμετοχή μου στο ταξίδι αυτό ήταν κάτι που ήθελα πολύ και η πραγματοποίησή του ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου. Παρακολουθήσεις διαλέξεων, επισκέψεις σε εταιρίες, συζητήσεις με εξαίρετους ανθρώπους και ψυχαγωγικές δραστήριότητες, όλα σε απόλυτη αρμονία και εξαιρετική οργάνωση από τα μέλη της οργανωτικής επιτροπής ήταν οι βασικές δραστηριότητες στα πλαίσια του ταξιδιού». Θάλεια-Δήμητρα Δούδαλη, U.C. Berkeley

Οι φοιτητές που επισκέφτηκαν το MIT

«Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά την Sunlight το Corallia και τους φοιτητές  των πανεπιστημίων που επισκεφθήκαμε που όλοι συνετέλεσαν ώστε να αποκτήσουμε αυτή την ανεπανάληπτη εμπειρία. Πράξεις σαν και αυτές πιστεύω είναι ιδιαίτερα χρήσιμες για το Ελληνικό πανεπιστήμιο στα πλαίσια της οικονομικής κρίσης που διανύουμε σήμερα».  Γεώργιος Παπαζώτος, MIT

«Όταν γύρισα στην Ελλάδα, το πανεπιστήμιο ήταν ήδη διαφορετικό και αυτό οφείλεται στο ότι το έβλεπα μέσα από διαφορετικό πρίσμα. Έβλεπα το πανεπιστήμιο να αλλάζει, και για να αλλάξει το πανεπιστήμιο πρέπει να αλλάξεις πρώτα εσύ». Στέλιος Σταυρουλάκης MIT 

«Το ταξίδι στη Βοστόνη και το ΜΙΤ προσέφερε σε όλους μας νέες εικόνες, εμπειρίες, καινούριες ιδέες και σίγουρα πολλή έμπνευση. Ένα τόσο διαφορετικό και αποτελεσματικό ακαδημαϊκό περιβάλλον μας έκανε να πιστέψουμε λίγο παραπάνω στο Πανεπιστήμιο και στη δυνατότητά μας να πετύχουμε κάποιες αλλαγές εντός αυτού και των ελληνικών συνόρων. Προσωπικά επέστρεψα όχι μόνο πιο ενθουσιασμένη και με μεγάλη διάθεση για δράση, αλλά και πιο οργανωμένη». Ζωή Τερζοπούλου MIT

«Στο ταξίδι μας στο ΜΙΤ έπειτα από πολλές συζητήσεις και επαφή με διάφορες δραστηριότητες εμπλούτισα τις ιδέες μου και έβαλα στόχο να εφαρμόσω και άλλες πρωτοβουλίες που προτάθηκαν από τα παιδία, ή που ήδη εφαρμόζονταν στο ΜΙΤ». Γρηγόρης Καραγιώργος, ΜΙΤ

«Έχουν περάσει πολύ λίγες μέρες από την επιστροφή μας και νιώθω ήδη πιο γεμάτη από ποτέ! Γεμάτη από ιδέες και αισιοδοξία! Ήταν ένα ταξίδι που ενώ κράτησε μονάχα μία εβδομάδα αποτέλεσε κομβικό σημείο και για τη ζωή και για την σκέψη μου». Εύα Πολίτου, ΜIT

Οι φοιτητές που επισκέφτηκαν το Georgia Tech

«Θα προσπαθήσουμε να βάλουμε το λιθαράκι μας, μαζί με τα παιδιά που συμμετίχαν στα προηγούμενα Educational Trips, ώστε το ελληνικό πανεπιστήμιο να γίνει καλύτερο. Οι ιδέες σιγά σιγά έχουν αρχίσει και σχηματίζονται μετά τον ενθουσιασμό και τον καταιγισμό εμπειριών». Ασημένια Λαϊνά, Georgia Tech

«Η γενική εικόνα που αποκόμισα είναι η εικόνα της συνεργασίας, της απόλυτης υποστήριξης του φοιτητή και της προσήλωσης όλων στη βελτιστοποίηση της εκπαιδευτική διαδικασίας και της σύνδεσης του πανεπιστημίου με την αγορά εργασίας». Δωροθέα Νασιούδη, Georgia Tech

«Mετά από τη συμμετοχή μου στο ταξίδι, σκοπός μου είναι η δημιουργία ενός οργανωμένου δικτύου εθελοντών, το οποίο θα φέρει σε επαφή όλους τους εθελοντικούς οργανισμούς και ομάδες που δρουν στο πανεπιστήμιο, οργανώνοντας κοινές δράσεις, υποστηρίζοντας ο ένας τον άλλον και επιδεικνύοντας το έργο μας στο campus, με την υποστήριξη των ανθρώπων του πανεπιστημίου». Σωκράτης Παπαδόπουλος, Georgia Tech

«Οι ιδέες που ξεδιπλώνονται από όλους τους συμμετέχοντες στο φετινό Educational Trip, λίγες μόλις μέρες μετά την επιστροφή από τα αμερικάνικα πανεπιστήμια, δεν είναι παρά ένα στιγμιότυπο, μια μικρή εικόνα ενός τεράστιου υλικού που θα αρχίσει σταδιακά να αποκαλύπτεται και να παίρνει τη μορφή του». Ορφέας Βουτυράς, Georgia Tech

«Η αλήθεια είναι πως μπαίνοντας στο πανεπιστήμιο μου στη Θεσσαλονίκη περίμενα να συναντήσω ένα διαφορετικό περιβάλλον από αυτό που εντέλει συνάντησα. Έχοντας την εμπειρία ήδη δυόμισι ετών σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο, θεώρησα πως το πρόγραμμα αυτό αποτελεί μία μοναδική ευκαιρία, που θα με βοηθήσει να αναζητήσω τρόπους για να αποκτήσουν οι σπουδές μου μεγαλύτερο ενδιαφέρον και να γνωρίσω από κοντά πως είναι να σπουδάζεις σε Αμερικάνικο Πανεπιστήμιο». Εμμανουήλ Γωνιανάκης, Georgia Tech

Υποστηρικτής

logo-sunlight

Διοργανωτές

logos-edu

blog comments powered by Disqus
More from this author:
Last Updated on Monday, 03 June 2013 19:21
Banner